Cieľom stretnutia bolo prepojiť odborné znalosti a skúsenosti s praxou v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, ochrany životného prostredia a podpory zdravia.
Seminár otvorila Anna Huk, členka Správnej rady Podkarpatského vojvodstva, ktorá zdôraznila význam stratégie „Podkarpackie 2030“. Táto stratégia si kladie za cieľ rozvíjať hospodárstvo, zlepšiť kvalitu života obyvateľov a chrániť životné prostredie v regióne. Huk tiež vyzdvihla špeciálny program pre región Bieszczady, ktorý podporuje ochranu prírodných krás a turistických hodnôt tohto malebného kúta Poľska.
Účastníci seminára mali možnosť navštíviť Fakultu bylinkárstva Národnej akadémie v Krosne, kde si prezreli moderné herbárové laboratóriá a experimentálne polia. V Mucznom sa konala hlavná časť seminára, kde prebiehali prezentácie a diskusie o trvalo udržateľnom rozvoji. Grażyna Holly z Bieszczadského národného parku predstavila prírodné bohatstvo regiónu a upozornila na význam vzdelávania a ochrany miestnej fauny a flóry.
Súčasťou seminára bol aj workshop zameraný na výmenu dobrých praktík medzi partnermi projektu. Zástupcovia jednotlivých krajín prezentovali riešenia, ako integrovať ekologické prístupy do rozvoja regiónov a ako podporiť trvalo udržateľný cestovný ruch. Prezentácie boli doplnené exkurziou na rašelinisko Tarnawa Wyšna, kde účastníci spoznali vzácne druhy rastlín a živočíchov, ktoré sú chránené v rámci Bieszczadského národného parku.
Druhý deň seminára začal výstupom na Bukowe Berdo, kde si účastníci mohli vychutnať východ slnka nad pohorím Bieszczady. Po návrate nasledovalo stretnutie riadiaceho výboru projektu, počas ktorého sa diskutovalo o budúcom smerovaní projektu a plánovaní ďalšieho seminára, ktorý sa uskutoční v roku 2025 vo Švédsku.
Medzi najzaujímavejšie časti programu patrila aj návšteva výbehu pre zubra európskeho v Mucznom. Tento výbeh je dôležitým projektom na ochranu populácie zubrov, ktoré sú symbolom bieszczadskej prírody. Návštevníci mali možnosť zblízka vidieť tieto majestátne zvieratá v ich prirodzenom prostredí.
Na záver seminára účastníci navštívili gréckokatolícky chrám svätého Michala archanjela v Smolníku, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Chrám je významným symbolom multikultúrnej histórie regiónu a jeho architektúra je vzácnym príkladom bojkovského štýlu.
Podujatie bolo skvelou príležitosťou pre účastníkov z rôznych krajín na výmenu skúseností a diskusiu o udržateľnosti, ochrane prírody a podpore miestnych komunít. Celé podujatie zdôraznilo dôležitosť medzinárodnej spolupráce a ukázalo, že spoločným úsilím možno dosiahnuť reálne zlepšenia kvality života a ochrany životného prostredia. Ako povedala Grażyna Holly na záver seminára: „Spoločne dokážeme viac!“.
Uveďte svoj email pre zasielanie noviniek.
Táto webstránka bola financovaná zo zdrojov EU v rámci projektu: Dobudovanie cykloinfraštruktúry Poloniny trail, 1. etapa, úsek Ulič-Uličské Krivé.
Prijímateľ: Prešovský samosprávny kraj.
Sledujte nás na:
poloninytrail@psk.sk
051 708 15 15